O autorze
Alan Jakman – pomysłodawca powstania periodyku genealogicznego More Maiorum. Obecnie studiuje Dziennikarstwo Ekonomiczne na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Od ponad 8 lat interesuje się genealogią. W tym czasie ustalił, że jego przodkowie byli niemieckimi kolonistami sprowadzonymi najprawdopodobniej do wyrębu lasów w połowie XVII w. w okolice Gór Orlickich w obecnych Czechach. Potomek pańszczyźnianych chłopów, przeciętny Polak, posiadający korzenie na dawnych kresach II RP.

Ilu przodków ma człowiek?

Wikimedia Commons
Matematyka to prosta nauka – w końcu dlatego jest królową nauk. Każdy z nas ma dwóch rodziców, czworo dziadków, ośmiu pradziadków i …ponad bilion 38xpradziadków…?

Czy zastanawialiście się kiedyś ilu macie przodków? Przecież każdy z 7 miliardów żyjących obecnie ludzi ma dwóch rodziców – nawet jeśli nie są oni znani, w pewnym momencie musieli być obecni. Każdy z tych rodziców miał swoich rodziców, ci zaś swoich… Tę wyliczankę można prowadzić w nieskończoność.


probant : 2^0 = 1
rodzice : 2^1 = 2
dziadkowie : 2^2 = 4
pradziadkowie :2^3= 8
prapradziadkowie : 2^4= 16
praprapradziadkowie: 2^5= 32
prapraprapradziadkowie : 2^6= 64
praprapraprapradziadkowie : 2^7= 128
prapraprapraprapradziadkowie : 2^8= 256
praprapraprapraprapradziadkowie : 2^9= 512
20xpradziadkowie : 2^22 = 4 194 304
38xpradziadkowie :2^40 = 1 099 511 627 776 (!)

Gdyby liczbę w 40 pokoleniu pomnożyć przez 7 mld ludzi żyjących obecnie na świecie otrzymalibyśmy niewiarygodnie wysokie rachunki. Jednak taki sposób liczenia liczby naszych przodków jest nieco ułomny.

W tej metodzie liczymy ilość przodków dla jednej osoby, jednak np. nasza siostra ma tych samych przodków, co my. Zaś nasz brat cioteczny jest potomkiem połowy naszych antenatów. Kolejni, dalsi krewni mają z nami również wspólnych przodków, lecz już w coraz to mniejszej części.


Już ponad 100 lat temu, w Głosie Rzeszowskim, ówcześni dziennikarze zastanawiali się ilu przodków ma człowiek. Doszli wówczas do podobnych wniosków, pisząc „że nie ma co się dziwić, że ludzkość na ziemi doszła obecnie zaledwie do liczby 1 i pół miliarda”.

Szukając więc swoich korzeni jesteśmy skazani na to, że w pewnym pokoleniu nasi przodkowie będą powtarzać się w różnych częściach drzewa (tzw. ubytek przodków). Szczególnie jest to widoczne, jeśli mieszkali oni w niewielkich wioskach przez kilkadziesiąt lat. Małżeństwa zawierano wówczas tylko w obrębie tej miejscowości. Często ślubowali sobie dalsi kuzyni, nie wiedząc o swoim pokrewieństwie.

Podczas moich kilkuletnich poszukiwań rodzinnych odnalazłem trzy potwierdzone „ubytki przodków”, a kolejne trzy są sprawdzane. Pewnym powodem, aby podejrzewać, że w naszej rodzinie występuje „ubytek przodków”, jest nadmierna powtarzalność tych samych nazwisk. Ale co tak naprawdę oznacza Twoje nazwisko? Dowiesz się w następnym artykule!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...